تلگرام و بلاک‌چین به زبان آدمیزاد (۲)

در قسمت قبلی تلگرام و بلاک‌چین به زبان آدمیزاد، درباره یک سری مفاهیم پایه‌ای بلاک‌چین صحبت کردیم. این مفاهیم پایه‌ای برای درک ارتباط بلاک‌چین و تلگرام و پروژه تلگرام در این زمینه ضروری بود. حالا در این نوشته می‌خواهیم درباره این صحبت کنیم که تلگرام در بلاک‌چین چه کار می‌کند؟ آیا فیلترینگ را دور می‌زند؟ یا کار دیگه‌ای قرار است انجام شود؟ چیزی که در این نوشته می‌خواهیم درباره‌اش صحبت کنیم، پروژه‌ای به نام Telegram Open Network یا TON و ویژگی‌های آن است. درواقع TON‌ نام پروژه‌ بلاک‌چینی تلگرام است.

شبکه باز تلگرام یا TON‌چیه؟

همانطوری که در یادداشت قبلی دیدیم، مفهوم بلاک‌چین با پلتفرم بلاک‌چین دو چیز مجزا هستند. به زبان ساده، TON یک پلتفرم بلاک‌چین جدید است که شرکت تلگرام قصد راه‌اندازی آن را دارد. درواقع، تلگرام قصد دارد یک محیط بلاک‌چینی فراهم کند تا هر توسعه‌دهنده‌ای که قصد توسعه نرم‌افزارهای بلاک‌چینی را دارد، در آن بتواند فعالیت کند. پلتفرم‌های بلاک‌چینی همانطور که گفته شد با یک رمزارز ویژه تبادلات را انجام می‌دهند. رمزارز ارائه شده توسط تلگرام «گرام» یا «Gram» نام دارد. طبق گفته خود تلگرام، این زیرساخت یک زیرساخت متن‌باز خواهد بود و تلگرام هم عضوی از آن بوده و کنترلی در آن ندارد؛ بنابراین شبکه کاملا غیرمتمرکز است.

گرام (Gram) شما را پولدار نمی‌کند!

طبق گفته خود تلگرام (در اینجا)، گرام یک رمزارزی است برای تبادلات شبکه بلاک‌چین تلگرام تولید شده و تضمینی ندارد که ارزش آن افزایش پیدا کند. درواقع این ارزش به عملکرد این شبکه بستگی دارد؛ مانند تمامی رمزارزها در پلتفرم‌های بلاک‌چینی. بنابراین؛ گرام تنها یک ابزار مبادله در شبکه بلاک‌چین خواهد بود و نه یک ابزار سرمایه‌گذاری صرف.

اگر کسی گرام (Gram) خریداری کند، این به معنای سهامداری در شرکت تلگرام نیست؛ همانطور که داشتن یورو به معنی سهامداری در اتحادیه اروپا نیست!بیانیه عمومی تلگرام

حال هدف تلگرام از گرام چیست؟ درواقع تلگرام با استفاده از گرام به نوعی یک ICO یا عرضه اولیه سکه ارائه کرده است. هدف از این ICO هم تأمین مالی پروژه بلاک‌چین تلگرام است و طبیعتا کسانی که به تلگرام و شبکه بلاک‌چینی آن اعتقاد داشته باشند، گرام‌های آن را نیز خریداری خواهند کرد. این پول صرف هزینه‌های TON Labs یا آزمایشگاه بلاک‌چین تلگرام می‌شود (که گفته می‌شود تعداد کارمندان آن از خود تلگرام هم بیشتر است).

مرحله اولیه این ICO سال پیش به صورت خصوصی برگزار شد و ۸۱ شرکت سرمایه‌گذاری دعوت به این عرضه اولیه بودند. در مجموع حدود ۱٫۷ میلیارد دلار در این عرضه اولیه گرم فروخته شد و سرمایه جذب تیم تلگرام شد.

هدف تلگرام از ICO گرام جذب سرمایه برای توسعه شبکه بلاک‌چین TON‌ است. در اولین مرحله عرضه خصوصی این رمزارز، ۸۱ شرکت سرمایه‌گذاری دعوت و حدود ۱٫۷ میلیارد دلار سرمایه جذب شد و گرام فروخته شد.

ارتباط تلگرام، بلاک‌چین و فیلترینگ

از زمانی که پروژه TON مطرح شد، بسیاری در ایران صحبت درباره دور زدن فیلترینگ با بلاک‌چین توسط تلگرام صحبت می‌کردند. حال این حرف درست است یا خیر؟ تقریبا خیر! تلگرام هیچوقت به صورت رسمی درباره دور زدن فیلترینگ با بلاک‌چین صحبتی نکرده است. از نظر فنی، تلگرام درحال آماده‌سازی بستری برای دیگران است تا بتوانند نرم‌افزارهای خود را در آن پیاده‌سازی کنند. همچنین، تلگرام در بیانیه خود اعلام کرده است که قصد ندارد پیام‌رسان تلگرام را با بستر بلاک‌چین آن یکپارچه کند؛ این به این معنا است که تلگرام در بستر بلاک‌چین خود قرار نخواهد گرفت.

تا به اینجا رسماً از دور زدن فیلترینگ توسط تلگرام خبری نیست. حال اگر فرض کنیم برخلاف بیانیه، تلگرام پیام‌رسان خود را هم با شبکه بلاک‌چینی یکپارچه کند، دو سناریو مطرح می‌شود. سناریو اول این است که سرورها و کامپیوترهای داخل ایران به شبکه بلاک‌چین TON متصل می‌شوند و فیلترینگ حذف می‌شود. سناریو دوم این است که ارتباط همه سرورهای ایران با خارج از کشور قطع بشود و درواقع اینترنت ملی شود. در این صورت، هیچ کامپیوتری از ایران توانایی اتصال به شبکه بلاک‌چین را نداشته و تلگرام همچنان فیلتر باقی می‌ماند.

تلگرام در بیانیه عمومی رسمی خود، احتمال یکپارچه‌سازی پیام‌رسان تلگرام با شبکه بلاک‌چین TON‌ را کم می‌داند. بنابراین، رسماً دور زدن فیلترینگ توسط تلگرام دور از ذهن و منتفی است.

در نهایت باید منتظر سایر بیانیه‌های تلگرام باشیم. تا به امروز عرضه اولیه این شبکه عمومی نبوده و بسیاری از ابعاد پروژه مشخص نیست. احتمال اینکه در سال ۲۰۲۰ اتفاقاتی در این حوزه رخ دهد زیاد است و باید منتظر خبرها از سمت تلگرام بمانیم.

 

2
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ