به یاد لَری، معمار کسب‌وکارهای جدید

بین معماران اولیه اینترنت، که به شکل‌گیری حالت امروزی اینترنت کمک کردند یک نام می‌درخشد؛ لَری یا لارنس رابرتز (Larwrence Roberts). لَری مدیر برنامه پروژه آرپانت (یا همان اینترنت) بود.

لرَی ۵ روز پیش و در روز ۲۶ دسامبر در ۸۱ سالگی درگذشت. لری به اندازه تیم برنرز و وینت سرف که مخترعان اینترنت بودند معروف بود، اما نکته متمایز کننده او تصمیمی است که برای رفتار فعلی اینترنت گرفت. دکتر رابرتز با کمک تیم خود زیربنای آرپانت را ساختند و ایده‌های فراوانی را زیر و رو کردند تا به جریان داده‌هایی که در اینترنت وجود دارد برسند.

یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دکتر رابرتز اجرای تکنولوژی سوئیچینگ پکت (Packet Switching Technology) بود. درواقع مفهوم شبکه‌های کامپیوتر به کامپیوتر ایده اصلی لری بود. به طور وسیع‌تر، شبکه‌های توزیع‌شده (Distributed Networking) همان چیزی است که لری به دنبال آن بود. نقل قولی از برنر لی (مخترع تارنمای جهانی وب) نشان می‌دهد که هدف اصلی اینترنت همان شبکه‌های توزیع‌شده در سرتاسر جهان دکتر رابرتز است. به نوعی، شاید فناوری بلاک‌چین که این روزها شاهد آن هستیم، همان چیزی است که لری و برنر لی بذر آن را کاشته بودند.

 

به نوعی با دیدی که دکتر رابرتز و همکاران‌اش داشتند، سمت‌ و سوی کسب‌وکارهای جدیدی خصوصا در حوزه اقتصاد اشتراکی که به صورت مستقیم از شبکه‌های نظیر به نظیر استفاده می‌کنند و همچنین تکنولوژی‌های آینده که از بلاک‌چین استفاده خواهند کرد، مشخص شد. شاید دکتر رابرتز مستقیماً در این مسائل نقش نداشت، و شاید هم در ذهن خود همین چیز‌ها را می‌پرورانید؛ مسئله این است که ماندگار شد. رمز ماندگار انسان‌ها ایجاد اثری است که برای سال‌ها حتی در بخشی از کارها بماند. درود به دکتر رابرتز، اولین نفر از تیم اینترنت که از این دنیا خداحافظی کرد.

2
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ