معرفی کتاب: تکنوکراسی و سیاست‌گذاری اقتصادی

عید بهترین فرصت برای کتاب‌خوانی است. کتاب پیشنهادی من برای نوروز ۹۷، تکنوکراسی و سیاست‌گذاری اقتصادی به روایت دکتر نیازمند و به کوشش دکتر علی اصغر سعیدی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. دکتر سعیدی، در ۳ سال اخیر چندین کتاب بی‌نظیر نوشته‌اند که هرکدام ارزش خواندن دارند؛ اما گل سرسبد آن‌ها همین کتابی است که می‌خواهم معرفی کنم.

این کتاب درواقع به دوره طلایی ۸ ساله تکنوکراتی ایران (تقریبا از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۰) می‌پردازد. هدف این کتاب درواقع نشان دادن روند شکل‌گیری صنایع اصلی در ایران، سیستم‌ها و ساختارهای مدیریت و درواقع ظهور یک نسل جدید از مدیریت در ایران است. در این کتاب شما با روند شکل‌گیری صنایع مس مثل مس سرچشمه، ماشین‌سازی و تراکتورسازی مثل ماشین سازی اراک و تراکتورسازی تبریز، خودروسازی مثل ایران ناسیونال (ایران خودرو فعلی)، هسته‌ای، لوازم خانگی، تجهیزات کامپیوتری و بازرگانی مدرن آشنا خواهید شد.

تمامی این کتاب به روایت یک مرد بسیار جالب است. دکتر رضا نیازمند. ایشان بنیان‌گذار «سازمان مدیریت صنعتی» هستند و از نظر من بنیان‌گذار ساختارها و سیستم‌های مدیریتی در ایران هستند. بسیاری از مفاهیم و روش‌های مدیریتی که در حال حاضر در کشور استفاده می‌شود، حاصل کوشش ایشان در فرآیند انتقال دانش از آمریکا به ایران است. این کتاب شاید مقدمه‌ای بر شناخت یکی از مهم‌ترین افراد تاریخ ایران در شکل‌گیری صنایع این مرز و بوم باشد. در شکل زیر تصویر دکتر نیازمند را در ۹۶ سالگی مشاهده می‌کنید. شوالیه اقتصاد ایران در سال گذشته (۹۶) درگذشت و این افتخار نصیب امثال من نشد که ایشان را حضوری ملاقات کنیم.

خلاصه مطالعه این کتاب را برای این نوروز به شما پیشنهاد می‌کنم. یقین دارم که ریشه بسیاری از اتفاقات اقتصادی کشور در دل همین کتاب نهفته است.

1
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ