متن‌باز و رقابت همکارانه؛ سبک جدید زندگی

هفته‌ای گذشت، هفته‌ای بود که برخی از اتفاقاتی که همیشه غیرممکن فرض‌شان می‌کردیم ممکن شدند! درواقع در این هفته ما شاهد پیوستن مایکروسافت به بنیان لینوکس و همچنین پیوستن گوگل به بنیان دات نت (.NET) مایکروسافت بودیم. چیزی که در ۲۰ سال پیش در این صنعت و از این دو شرکت دیدیم، باعث می‌شود که باور کردن این اتفاق سخت به نظر برسد. این شرکت‌ها همیشه باهم در جنگ بودند و از نظر چشم‌انداز تکنولوژیکی هم باهم تفاوت‌های فاحشی دارند. تصور این شرکت‌ها کنار هم، فقط یک رؤیا بود. اما حالا می‌بینیم که تغییرات صنعت این شرکت‌ها را وادار به همکاری کرده است. این شرکت‌ها بخاطر حفظ مشتری و بازار محکوم به همکاری هستند.

تغییر در مدل‌های کسب‌وکار

سال‌ها پیش، زمانی که شرکت‌ها برای خود کار در یک صنعتی کار می‌کردند، همکاری با شرکت‌های دیگر را سخت می‌دانستند. در برخی موارد حتی همکاری خطرناک هم به نظر می‌رسید. آن روز‌ها دیگر تمام شد! عصر ابر (Cloud) مشتریان را به استفاده از سیستم‌های مختلف در آن واحد و به صورت یک‌جا عادت داد است و شرکت‌های بزرگ پلتفرمی (Platform) هم مقید به ارائه این خدمات و آماده کردن بستر برای مشتریان هستند.

یکی از همکاری‌های عجیبی که پارسال صورت گرفت، همکاری مایکروسافت با شرکت Salesforce.com inc (شرکتی در حوزه خدمات ابری) بود. شکایت‌های این دو شرکت از هم در دنیای فناوری اطلاعات بسیار معروف است. درواقع این دو شرکت دشمنان واقعی هم بودند. دست دادن مدیران عامل این دو شرکت و عقد قرارداد همکاری صحنه‌ای غیرقابل باور بود که پارسال به وقوع پیوست. مایکروسافت درواقع فهمیده است که برای ماندن در بازار باید با دشمنان خود همکاری کند.

با دشمنت چای بنوش!

حال به بررسی عضویت مایکروسافت به بنیان لینوکس می‌پردازیم. شرکتی که مایکروسافت سال‌ها با آن جنگ می‌کرد. دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، مایکروسافت کاملا لینوکس و متن‌باز را دست کم می‌گرفت. این هفته مایکروسافت ۵۰۰ هزار دلار خرج کرد تا عضو درجه یک سازمان لینوکس و متن‌باز شود.

حرکت مایکروسافت به سمت لینکوس زمانی که می‌فهمیم یک سوم ماشین‌های مجازی آزور (Azure) که مال مایکروسافت است، از لینوکس استفاده می‌کنند، زیاد هم تعجب‌برانگیز نیست. وقتی مشتریان یه این سمت می‌روند، مایکروسافت چاره دیگری ندارد!

از سوی دیگر گوگل و مایکروسافت را داریم که شدیداً در تکنولوژی ابری باهم رقابت دارند و در بنیان دات نت عضو می‌شوند. این درحالی است که هردوی این‌ها به دنبال تبعیت از رقیب دیگری به است AWS یا همان Amazon Web Services که از توابع شرکت آمازون است، هستند.

نتیجه‌گیری

به چند دلیل ما شاهد این اتفاقات در دنیای امروز هستیم. اول اینکه تکنولوژی بسیار پیچیده شده است. بسیار مشکل است که یک شرکت یا سازمانی به تنهایی تکنولوژی را توسعه دهد و به بازار روانه کند. دلیل دوم که مهم‌تر هم است این است که مشتریان می‌خواهند دست‌شان برای انتخاب باز باشد. مشتریان دوست ندارند با یک ارائه‌کننده خدمات روبه‌رو باشند و متقاضی خدمات گوناگون از محل‌های گوناگون هستند. درنهایت این که این همکاری‌ها فقط برای مایکروسافت یا گوگل نیست. ماهیت صنعت تکنولوژی اطلاعات به گونه‌ای تغییر یافته که شرکت‌ها چاره‌ای جز همکاری ندارند.

6
اشتراک‌گذاری

۱ دیدگاه

  1. مهم اینه که چاره ای ندارن امیر جان، واقعا بعضی وقتا دیگه چاره ای نیست …

ارسال پاسخ