معرفی کتاب: اقتصاد برای همه

این چند وقتی که وضعیت اقتصاد مملکت زیاد خوب نیست، یکی از ضروریات هر فردی این است که بداند درباره چه چیزی حرف می‌زند. این در اقتصاد اهمیت بسیار بالایی دارد. وقتی درباره تورم، نرخ ارز، دولت، حکومت یا هر مسئله دیگه‌ای صحبت می‌کنیم، بهتر است که دقیقاً بدانیم درباره چه چیزی حرف می‌زنیم. این همان سواد اقتصادی است که در بسیاری از کشورها در دلِ تحصیلات ابتدایی افراد گنجانده می‌شود.

دکتر علی سرزعیم، استاد و عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، کتابی تحت عنوان «اقتصاد برای همه» منتشر کرده است. البته این کتاب در ۲ جلد منتشر شده؛ کتابی که معرفی می‌کنم در حوزه اقتصاد کلان و کتاب دیگر در حوزه اقتصاد خُرد است. دکتر سرزعیم به خوبی در مقدمه بیان می‌کند که سواد اقتصادی چقدر در میزان پیشرفت ما اهمیت دارد و لزوم مطالعه این کتاب را به خوبی روشن می‌کند.

سواد اقتصادی صرفاً مخصوص اقتصاددان‌ها نیست. سواد اقتصادی منجر می‌شود افراد تصمیمات جمعی بهتری بگیرند، کسب‌وکارها فضای خود را بهتر بشناسند و تحرکات اجتماعی هدف‌مند باشد. سوالی که مطرح است این است که چند درصد از افرادی که در کشور منتقد وضعیت اقتصادی هستند، واقعا می‌دانند درباره چه چیزی صحبت می‌کنند؟ سوال بعدی این است که چند درصد از صاحبان کسب‌وکار می‌دانند که شرایط اقتصادی واقعا چیست و در این گونه شرایط چه باید کرد؟ پاسخ به این‌ها در دلِ سواد اقتصادی است.

دکتر سرزعیم به زبان بسیار ساده، سعی کرده است اکثر مفاهیم اقتصادی را در این کتاب شرح دهد. این کتاب در انتشارات ترمه چاپ شده و پیشنهاد می‌کنم اگر به هر طریقی در جامعه فعالیت اقتصادی می‌کنید، این کتاب را مطالعه کنید.

0
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ