بلاک‌چین و تحول هایپ سایکلی

یکی دو ماه پیش گارتنر مقاله‌ای تکنولوژی‌های دیجیتال ترند دنیا منتشر کرد و یک نمودار هایپ (Hype Cycle) هم ضمیمه آن نمود. چند وب‌سایت ایرانی هم بلافاصله آن را ترجمه کردند و منتشر کردند. نمودار هایپ ساخته موسسه مطالعات فناوری اطلاعات گارتنر است. این نمودار سه عنصر اصلی تکنولوژی‌ها یعنی «بلوغ»، «پذیرش» و «کاربردهای اجتماعی» را می‌سنجد و هر تکنولوژی را در یکی از ۵ مرحله تعریف شده می‌نشاند.

حال نکته اصلی این هست که بعضی از تکنولوژی‌ها مانند بلاک‌چین هنوز در کشورهای قوی از نظر تکنولوژیکی، در مرحله بالغ شدن هستند. تجربه نیز نشان داده است که در دنیای دیجیتال، تکنولوژی‌ها با فاصله ۱۰ تا ۲۰ ساله به کشورهای در حال توسعه می‌رسند. بنابراین این نمودار معمولا مبنای صحیحی برای تحلیل رخدادهای فناورانه در ایران نیست. حال نکته‌ای که وجود دارد این است که تکنولوژی بلاک‌چین و کاربردهای خاص آن مانند رمزارزها به دلیل مزیتی که برای کشورهای در حال توسعه دارند، ممکن است زودتر از حالت عادی به کشورهایی مثل ایران برسد. این خود می‌تواند یک انقلابی در سیکل روند بلوغ تکنولوژی‌ها باشد. زمزمه‌های ایجاد رمزارز ملی به عنوان مثال یکی از سرنخ‌هایی است که شاید این گمانه‌زنی‌ها را جدی کند.

قابل ذکر است که نمی‌خواهم توهم‌پردازی کنم. اما قابلیت‌های فناورانه‌ای که در بلاک‌چین وجود دارد، حداقل قابلیت‌هایی را نشان می‌دهد که کمتر در تکنولوژی دیده شده است. آینده شاید کمی جذاب‌تر از حال باشد! لینک اصل مقاله‌ای که گارتنر در این باره صحبت کرده است را در اینجا می‌توانید پیدا کنید.

 

0
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ